Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

Ostatnio dodane obiekty

Oferujemy

Historia Miasta Jastarnia

Jak dowodzą badania historyków i archeologów człowiek zamieszkiwał tereny Jastarni już około I w. p.n.e. Pierwsze zapisy na temat tego miasta pojawiły się natomiast w 1378 roku, wówczas kiedy to pobliski Hel otrzymał przywileje od Krzyżaków. W okresie epoki nowożytnej wykształcił się wyraźny podział Jastarni na Jastarnię Pucką oraz Jastarnię Gdańską, tzw. Bór. Aż do dwudziestego wieku miejscowość tę zamieszkiwali głównie rybacy. Gospodarczo i ekonomicznie miejscowość ożywiła się w okresie międzywojennym. Wówczas właśnie powstał w Jastarni port rybacki. Na rozwój gospodarki i zainteresowanie tą nadmorską miejscowością miał także wpływ doprowadzenia linii kolejowej przed drugą wojną światową. Prawa miejskie Jastarnia oficjalnie uzyskała 1 stycznia 1973 roku.

To co od lat przyciąga do Jastarni rzesze turystów to fakt, iż miasto to posiada aż sześć letnich kąpielisk morskich. Mowa tu o kąpielisku Kuźnica „Kościół”, Jurata „Międzymorze”, kąpielisku Jastarnia „Ogrodowa”, Jastarnia „Nadmorska-Plażowa”, a także Jastarnia „Zdrojowa”.

Mówiąc o Jastarni nie można pominąć jej licznych zabytków i miejsc, które naprawdę warto zobaczyć, będąc w tamtejszych okolicach. Wśród takich turystycznych atrakcji na uwagę zasługuje na pewno port rybacki. Budowano go w latach 1926-31. Już wówczas był to jeden z bardziej okazałych portów rybackich w Polsce. Port został jednak mocno zniszczony w czasie wojny, odbudowano go w latach 1947-49, dzięki czemu służy nam do dziś.

Warta zobaczenia jest również kapliczka świętej Rozalii. To miejsce przez lata obrosło w wiele legend. Jedna z nich jest szczególnie ciekawa. W XIX wieku mieszkańcy Jastarni oddali się pod opiekę świętej Rozalii, prosząc ją, aby uratowała ich przed epidemią zarazy. Mieszkańcy wierzyli, że to właśnie dzięki wszystkim błagalnym modlitwom choroba tak szybko ustąpiła. Kaplica jest zatem pamiątką tamtych wydarzeń, ale też wspomnieniem o mieszkańcach, którzy nie przeżyli z powodu epidemii dżumy, jaka nawiedziła mieszkańców na początku XVIII wieku.

Kolejnym punktem na turystycznej mapie Jastarni jest Muzeum Pod Strzechą. Obiekt ten czynny jest w okresie letnim. Prowadzi go i zarządza nim Juliusz Struck, właściciel muzeum. Ekspozycja muzeum pokazuje nam, jak niegdyś łowiono ryby, jakie były kiedyś rybackie narzędzia, sieci, otwarto również izbę rybacką z początków XIX wieku. Naprawdę warto zobaczyć.

Tak samo, jak warto obejrzeć zabytkową, rybacką chatę z 1881 roku. Budynek powstał z wykorzystaniem starych, wyrzuconych przez morze części okrętów, czy statków.

Choć latarni morskiej w Jastarni nie można zwiedzać, to także warto zobaczyć z bliska ten budynek.

Miłośników architektury na pewno zainteresują cztery domy modernistyczne, budowane w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Mieszczą się one przy ulicy Ogrodowej 16, Ogrodowej 44, Sychty Ks. 107 i Sychty Ks. 111.

Kilka słów o

Jastarnia – piękne zabytki i moc atrakcji

Świeże powietrze, czysta plaża, mnóstwo atrakcji, zabytki, które trzeba zobaczyć, port i przystań morska – to wszystko czeka na turystów, którzy zdecydują się odwiedzić piękną i malowniczą Jastarnię.

 Jastarnia to niewielka nadmorska miejscowość, którą co roku odwiedzają prawdziwe tłumy turystów z całej Polski oraz zza granicy. Jastarnia dba o to, aby każdego roku zwiększał się komfort urlopowiczów, którzy postanawiają spędzić tu wakacje, odpocząć i zrelaksować się. Nie brakuje też tematycznych imprez, wydarzeń kulturalnych, koncertów, czy imprez sportowych. Wszystko po to, aby zaspokoić gusta i oczekiwania nawet najbardziej wybrednych wczasowiczów.

Jastarnia położona jest na Mierzei Helskiej. To niewielkie miasteczko zamieszkuje około czterech tysięcy mieszkańców.

Jastarnia może pochwalić się naprawdę fantastyczną bazą noclegową. Są tam zarówno przyjemne małe pensjonaty, jak i nieco większe hotele (wśród nich czterogwiazdkowy hotel-spa Dom Zdrojowy). Nie brakuje różnorodnych punktów gastronomicznych, barów, lokali, przyjemnych restauracji, smażalni ryb. Co ważne, dominują niewysokie i przystępne na każdą kieszeń ceny.

 

Aktualności

Archiwum

Kabaret Nowaki nad morzem w Jastarni

W czwartek 24 listopada 2016 r. o godz. 18.00 w Hali Widowiskowej w Jastarni wystąpi Kabaret Nowaki

więcej
Koncert Kayah nad morzem w Jastarni

W poniedziałek 15 sierpnia 2016 r. o godz. 21.00 w Namiocie Sceny Kulturalnej w Jastarni odbędzie się koncert Kayah

więcej
Karnawał morski nad morzem w Jastarni

W dniach 8-9 lipca 2016 r. w Porcie Rybackim w Jastarni  odbędzie się "Karnawał Morski"

więcej

Wydarzenia

Archiwum

Obchody Dnia Niepodległości w Jastarni
Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i rekreacji w Jastarni  w dniu 11,listopada 2014r o godz.16.00  organizuje koncert z okazji Dnia Niepodległości.
Będzie to impreza muzyczna  w lata 20-te i lata 30-te  ubiegłego wieku. Miedzy innymi będą wykonane takie szlagiery jak: ...."Umówiłem się z nią na dziewiątą "..... "Ada to nie wypada" ........" Nie kochać w taka noc to grzech" ......." Miłość ci wszystko wybaczy".......i wiele innych pięknych piosenek z tamtych lat.
Zapraszamy do sali widowiskowo sportowej w Jastarni wszystkich turystów i wczasowiczów  przebywających nad morzem w okolicach Pucka , Władysławowa , Helu.
więcej
Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.