Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Świnoujście po raz czwarty...

   

Świnoujście jest jedynym miastem w Polsce, które nieprzerwanie, po raz czwarty z rzędu, może poszczycić się przyznaniem międzynarodowego znaku Błękitnej Flagi.

Rok 2009 jest dla miasta rokiem wyjątkowym, ponieważ Błękitna Flaga zawiśnie nie tylko nad uznamską plażą, ale także nad świnoujską mariną.

Błękitna Flaga przyznawana jest w dwóch kategoriach: kąpieliskom oraz marinom spełniającym najwyższe kryteria w zakresie jakości wody, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz prowadzonych działań edukacyjnych i informacyjnych.

To prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest nie tylko w Europie, ale również plażom leżącym w tak egzotycznych miejscach jak: Republika Południowej Afryki, Karaiby, Maroko czy Nowa Zelandia.

Błękitna Flaga przyznawana jest tylko na jeden sezon.

Na poziomie krajowym rekomendacji do przyznania Błękitnej Flagi udziela Jury Krajowe, złożone z upoważnionych przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Gospodarki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Inspekcji Ochrony Środowiska, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Polskiego Związku Żeglarskiego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Klubu Ekologicznego, Związku Miast i Gmin Morskich.

Ostateczną decyzję o przyznaniu Błękitnej Flagi podejmuje Jury Międzynarodowe, składające się z przedstawicieli Światowej Organizacji Turystycznej (WTO), Programu Ochrony Środowiska ONZ (UNEP), Międzynarodowej Rady Przemysłu Morskiego (ICOMIA), Międzynarodowej Federacji Ratownictwa Wodnego (ILS), Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Komisji ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego (EU), Europejskiej Unii na Rzecz Ochrony Wybrzeży (EUCC) oraz Fundacji na Rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE).

W Polsce w sezonie letnim 2005, po raz pierwszy, międzynarodowym znakiem Błękitnej Flagi wyróżniono 6 obiektów: 5 kąpielisk (Krynica Morska, Sopot, Gdynia, Mrzeżyno i Pobierowo) oraz Port Jachtowy w Łebie. Ponadto, w pilotażu Programu Błękitna Flaga, w roku 2005, wzięło udział 8 kąpielisk (Świnoujście, Ustronie Morskie, Darłowo, Dąbki, Ustka, Gdańsk, Stegna i Sztutowo) oraz 2 mariny (Gdańsk i Gdynia).W roku 2006, w Polsce zawisły one tylko w Świnoujściu i Gdańsku. Rok później uhonorowane zostały kąpieliska w Krynicy Morskiej, Ustroniu Morskim, Sztutowie, Kątach Rybackich, Mrzeżynie, Pogorzelicy, Pobierowie i Świnoujściu, a w roku 2008 wyróżnione zostały jedynie - po raz trzeci, jako jedyne miasto z rzędu, Świnoujście - oraz Pobierowo i Pogorzelica.

Uroczystości wciągnięcia Błękitnych Flag planowane są na dzień 1 lipca br.

Zobacz pozostałe Wydarzenia

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.