Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: The Tall Ships Races

   

Trzeciego sierpnia rozpoczął się w Szczecinie finał regat The Tall Ships Races. O tym jak ważne jest to wydarzenie świadczyć może fakt, iż z tej okazji Szczecin odwiedziło blisko dwa miliony ludzi, a samą imprezę otworzył prezydent RP Bronisław Komorowski.

The Tall Ships Races to impreza, która ma promować sport, ale też jednoczyć i integrować młodzież. Podczas tych corocznych regat wielkich żaglowców promuje się tak zwany „sail training”. Jest to nic innego, jak edukacja młodych ludzi pod żaglami na pokładach wielkich jednostek. Młodzież w wieku od 15 do 25 roku życia stanowi połowę każdej załogi biorącej udział w regatach. Podczas imprezy przeważnie rozgrywane są dwa wyścigi. Ciekawym momentem jest etap towarzyski podczas wyścigów, kiedy to dochodzi do wymiany załogi na pokładach. Ma to na celu wspierać integrację młodych ludzi, wykorzystując do tego sport, rywalizację oraz dobrą zabawę. Uczestnicy otrzymują nagrody za sukcesy w regatach, ale przyznawane są też nagrody specjalne – między innymi nagroda dla najbardziej przyjaznej ekipy. Nagroda główną, którą przyznają kapitanowie załóg, jest nagroda za tworzenie atmosfery międzynarodowej przyjaźni. Zlot ma na celu rozwijać młodzież, pokazywać jej interesujące sposoby spędzania wolnego czasu, a także zachęcać do zwiedzania i podróżowania. Impreza jest również niezwykle atrakcyjna dla mieszkańców i turystów zwiedzających miasto, w którym aktualnie odbywają się regaty. Czterodniowa impreza to spotkania w gronie nowo poznanych przyjaciół, udział w grach i zabawach marynarskich oraz w imprezach towarzyszących.

The Tall Ships Races to także znakomita lekcja historii. Sportowa impreza jest okazją do zapoznania jej uczestników z budową dawnych żaglowców oraz z tradycją regat. Można wysłuchać pełnych tajemnic, morskich podań i legend, a także wspólnie śpiewać tradycyjne szanty. Uroku imprezie dodają parady żaglowców, podczas których dochodzi do uroczystego żegnania portów, w których gościli żeglarze. Warto dodać, że każde miasto portowe, które chce gościć floty musi czekać w kolejce. Od lat trasa wiedzie przez różne państwa, a jej finał odbywa się za każdym razem w innym miejscu.

Imprezę organizuje Sail Training International. Początków tego wydarzenia doszukiwać można się w zlocie zorganizowanym przez kapitana Arnolda Schumburga w 1938 roku w Sztokholmie. Tamto spotkanie nazwano Operacją Żagiel. Pomysł kapitana Schumburga na organizację takich zlotów przetrwał do czasu drugiej wojny światowej. Kilka lat później Brytyjczyk Bernard Morgan zaproponował, aby imprezie towarzyszyły regaty. W krajach nadbałtyckich wydarzenie to budzi olbrzymie zainteresowanie od kilku dekad. Polska jest jednym z tych krajów.

Tegoroczne The Tall Ships Races rozpoczęły się 2 sierpnia i potrwają do wtorku (6 sierpnia). Na Wałach Chrobrego zainaugurowana została kolejna edycja imprezy. Przybyłych hucznie przywitała Orkiestra Filharmonii Szczecińskiej wraz z zespołem Voo Voo. Tego dnia na scenie na Łasztowni nie zabraknie też innych muzycznych wrażeń. Wystąpi między innymi Baltic Neopolis Quartet i Michał Grobelny, Listopad, Skambomambo, Chorzy, Big Fat Mama, czy Ukeje. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci na Placu Adama Mickiewicza dla najmłodszych przygotowano zabawy, konkursy, gry, animacje, spektakle teatralne oraz wiele innych niespodzianek. W ramach tak zwanych Artystycznych Wysp dzieci będą mogły uczestniczyć w różnotematycznych warsztatach. Kolejne dni imprezy zapowiadają się równie ciekawie. Oficjalnie impreza otwarta została trzeciego sierpnia. Znów sporo działo się na Wałach Chrobrego i Łasztowni. W niedzielę (4 sierpnia) w Parku Żeromskiego odbędzie się pokaz musztry orkiestrowej. Z Teatru Letniego wyruszy parada załóg oraz orkiestr ulicami miasta. Tego dnia na Wałach Chrobrego wystąpi też światowej sławy piosenkarka muzyki pop – Nelly Furtado. Na scenie zaprezentują się również Ewelina Lisowska oraz Ewa Farna. W poniedziałek, 5 sierpnia, będzie można usłyszeć na Walach Chrobrego zespół Hey, który powstał w Szczecinie, a w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie. Grupa wystąpi z wieloma znamienitymi gośćmi. Tego dnia w Łasztowni nie zabraknie gier i konkurencji sprawnościowych. Szóstego sierpnia natomiast nastąpi oficjalne pożegnanie przybyłych gości, flot i uczestników imprezy.


Tall Ship   Tall Ship1  

Zobacz pozostałe Wydarzenia

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.