Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Honorowi Obywatele Miasta Darłowa

Honorowy Obywatel Miasta Darłowa to zaszczytny tytuł nadawany w dowód uznania za szczególnie trwały wkład w rozwój, znaczenie i sławę miasta Darłowa.

Dotychczas wyróżnienia te przyznano dla :
- prymas Józef Glemp w 1995 r.
- polityk Stanisław Gawłowski w 2008 r.
- pisarz Marek Krajewski w 2008 r.
- Lech Wałęsa założyciel NSZZ "Solidarność" , prezydent RP , przyznano tytuł w 2010 r.

W 1995 r obchodzono 50 lecie kościoła NMP znajdującego się w Darłowie .Wręczenie zaszczytnego tytułu dla Józefa Glempa wraz z kluczami i pieczęcią do miasta dokonały ówczesne władze miasta podczas pobytu prymasa w Darłowie na uroczystościach 50 -lecia kościoła. Uchwała nadająca tytuł Honorowego Obywatela Darłowa dla Prymasa była jedną z pierwszych tego typu uchwał w Polsce

Stanisławowi Gawłowskiemu przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Darłowa w podziękowaniu za zasługi dla Darłowa tj. pomoc i wsparcie w inicjatywach pomagających w rozwoju miasta , m.in. modernizację drogi komunikacyjnej Darłowo - Koszalin oraz doprowadzenie do powstania cywilnego publicznego lądowiska w ramach funkcjonującego lotniska wojskowego w Darłówku. Był on także rodzinnie związany z Darłowem; ukończył Technikum Rybołówstwa Morskiego w Darłowie oraz do roku 2001 był mieszkańcem Darłowa . Jako polityk był posłem na sejm V i VI kadencji a w 2007 roku był sekretarzem stanu w ministerstwie środowiska.

Markowi Krajewskiemu przyznano tytuł Honorowego Obywatela Darłowa w podziękowanie za kapitalną promocję Darłowa. Jest on znanym pisarzem kryminałów wielokrotnie nagradzanym W roku 2005 otrzymał nagrodę Księgarni "Witryna " za najlepszą książkę 2005 r oraz Nagrodę Wielkiego Kolibra za najlepszą powieść kryminalną. Marek Krajewski jest związany z Darłowem rodzinnie. Jego żona Małgorzata Krajewska jest rodowitą darłowianką. W pisarstwie Krajewskiego jest wiele wątków darłowskich co promuje miasto Darłowo.

Lech Wałęsa - działacz opozycyjny w PRL, inicjator protestów w Stoczni Gdańskiej w 1981 r , przewodniczący Komitetu Strajkowego , założyciel i przewodniczący NSZZ "Solidarność" , w 1990 r został pierwszym po wojnie demokratycznie wybranym prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Darłowa przyznano Lechowi Wałęsie w 30 rocznicę utworzenia NSZZ "Solidarność" W czasie obchodów tej rocznicy w Darłowie odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku dawnej siedziby NSZZ "S". Na uroczystości tej był Lech Wałęsa i za jego wkład ku wolności uhonorowano go tym tytułem.

Honorowi Obywatele Darłowa

Zobacz pozostałe Aktualności

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.