Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Dom Lenza w Dźwirzynie

Dźwirzyno, niewielka wieś, położona niedaleko Kołobrzegu jest miejscem pięknym i niezwykle dobrze wspominanym przez turystów, którzy mieli już okazję odwiedzić to miejsce. Warto tam się wybrać, a wcześniej poznać historię Gustawa Lenza.

Jak podaje większość turystycznych folderów i źródeł historycznych to właśnie pastor Gustaw Lenz z Gosławia uważany jest za odkrywcę Dźwirzyna. Jako pierwszy dostrzegł on bowiem ogromne walory przyrodnicze tego miejsca, a także ich niewątpliwy wpływy na zdrowie. Lenz marzył o tym, aby w tym miejscu powstało uzdrowisko, bądź sanatorium dla chorujących na gruźlicę.

Na początku dwudziestego wieku (a dokładnie w 1906 roku) otwarty został Dom Lenza. Na cześć pastora nazywany również Lenzheim. W domu tym jednocześnie przebywać mogło około dwustu dzieci. Jak na owe czasy było to miejsce, które dawało nadzieję na to, że nie brakuje dobrych ludzi, którzy przyjdą z pomocą potrzebującym i chorym dzieciom. Podczas pierwszej wojny światowej osoby przebywające w Lenzheim musiały bezzwłocznie opuścić to miejsce. Natomiast dwudziestu pięciu mężczyzn zamieszkujących tę wieś zostało powołanych do wojska, aby walczyć za ojczyznę. Sześciu z nich niestety nie przeżyło. Na początku lat sześćdziesiątych zaczęto starać się, aby ponownie zasiedlić Dźwirzyno. W końcu pozwała na to ustabilizowane sytuacja na świecie, którą zakłóciły lata pierwszej i drugiej wojny światowej. Pierwszym mieszkańcem, który wprowadził się do Dźwirzyna był Zygmunt Bąk, wraz żoną i dziećmi. Bąk był rybakiem. Niedługo później dołączyli do niego inni mieszkańcy trudniący się tym samym fachem. W latach od 1964 do 1967 roku do Dźwirzyna wprowadziła się również grupa rybaków z Kaszub. Był to między innymi Ryszard Kunkla z Jastarnia, czy Franciszek Bugajczyk z Kątów Rybackich.

Co ciekawe, budynek, w którym mieścił się Lenzheim, istnieje do dzisiaj. Mieści się przy ulicy Wyzwolenia.

Dźwirzyno to miejsce, które nadal kojarzy się z miejscowością uzdrowiskową. Można tu odpocząć i nabrać sił, ale także pozbyć się wielu schorzeń i nabrać energii do codziennych zadań i obowiązków. Z powodzeniem funkcjonuje tu około sześćdziesięciu ośrodków wczasowych, rehabilitacyjnych, kolonijnych, sanatoryjnych i pensjonatów i hoteli o wysokim standardzie. Nie brakuje też licznych kwater prywatnych, gdzie odpocząć można od zgiełku codziennego życia. Dźwirzyno to miejsce spokojne, a przy tym niezwykle urokliwe. Wielu turystów przyznaje zgodnie, że jedna wizyta w tym miejscu w zupełności wystarcza, aby zakochać się w atmosferze, która tu panuje. Świeże powietrze, pobliskie lasy, bliskość morza, a także możliwość skorzystania z Jeziora Resko sprawiają, że nietrudno tu o wypoczynek.

Zobacz pozostałe Atrakcje

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.