Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Jarmark dominikański w Gdańsku

W tym roku obchodzimy już 753 rocznicę Jarmarku dominikańskiego w Gdańsku, czyli jednej z największych imprez plenerowych w Europie. Organizowana jest corocznie w lecie na Głównym Mieście.

 Jarmark powstał z inicjatywy zakonu dominikanów i to właśnie od nich zaczerpnięto jego nazwę. W 1260 r. imprezę ustanowiono bullą papieską Aleksandra VI, aby nakłonić wiernych do udziału w odpuście z okazji dnia św. Dominika. Święto było o tyle ważnym wydarzeniem, iż pozwalało uzyskać 100 dni zwolnienia z czyśćca. Początkowo jarmark nie był organizowany w celach handlowo - kulturalnych, ale miał służyć wszelkiego rodzaju modłom oraz zabawom. Dopiero wraz z upływem lat przybrał dzisiejszą formę. Okres II wojny światowej przerwał celebrację dnia św. Dominika na 33 lata. Obchody powróciły w 1972 r. i od tego czasu trwały aż 2 tygodnie.

 

Z racji rosnącej z roku na rok popularności jarmarku dominikańskiego, w 2004 r. wydłużono go do 3 tygodni. Orientacyjnie podaje się, że przez ten czas bierze w nim udział blisko 5 mln ludzi. Wielu przyjeżdża specjalnie na tą okazję z różnych części naszego kraju, a nawet zza granicy.

Czego możemy spodziewać się jadąc do Gdańska na jedną z największych imprez w Europie? Przede wszystkim dużo dobrej zabawy oraz mnóstwa stoisk z tradycyjnym jedzeniem, gdańskimi specjałami oraz pamiątkami. Nie mniejszą popularnością cieszą się także kramy m.in. z galanterią, antykami oraz pchli targ czy wesołe miasteczko. Co roku organizatorzy przygotowują program kulturalny jarmarku, w którym znajdują się np. festiwale, pokazy sztucznych ogni, korowody i parady uliczne, zabawy sportowe, koncerty i wiele innych. Tradycją jest już bieg św. Dominika, który odbywa się w 5 kategoriach i prowadzi od Fontanny Neptuna na Długim Targu do ulicy Długiej.

 Każdy, kto jeszcze nie miał okazji wziąć udziału w jarmarku dominikańskim organizowanym w Gdańsku, powinien nadrobić zaległości jak najszybciej. Impreza rozpoczyna się końcem lipca, a kończy dopiero w połowie sierpnia, więc z pewnością wszyscy znajdą dogodny termin na odwiedzenie Pomorza.


Jarmark dominikański w Gdańsku  

Zobacz pozostałe Atrakcje

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.