Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Pomorskie zaduszki w Gdańsku

We wtorek 1 listopada 2016 r. o godz.19.00 w Centrum św. Jana w Gdańsku przy ul. Świętojańskiej 50 odbędą się  XIV Pomorskie Zaduszki Artystyczne w epitafiach pi&

 Nieobecnych przywołają Violetta Seremak-Jankowska oraz Zbigniew Jankowski a wystąpią:
- Uczniowie Państwowej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynównej-Sobczak; : zatańczą Nokturn cis-moll Fryderyka Chopina
- Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego pod dyr. Marcina Tomczak
Dlaczego wspominamy tych, których nie ma już wśród nas? Jest taki motyw w sztuce średniowiecznej, który obrazuje paradoksalną sytuację na cmentarzu. Oto zaatakowany przez wrogów rycerz szuka pomocy wśród umarłych. Mury cmentarza stają się dla niego schronieniem, a zmarli, wstawszy z grobów, chwytają za oręż i bronią jak oblężonej twierdzy nekropolii, która jest azylem dla pokrzywdzonego. Ten z wdzięczności za ratunek modli się za nich z wielką gorliwością. Co za przedziwna wymiana dóbr!
Może i w naszych czasach więź ze zmarłymi mogłaby nam, żyjącym, pomóc przezwyciężyć paradoks niechcianej wrogości, skandal podziałów biegnących niekiedy przez środek rodzin, agresję rodzącą się z bardzo doraźnych powodów.
Podczas pomorskich zaduszek będą wspominani: Tadeusz Gocłowski, Anna Maria Kurska, Magdalena Sylwia Modzelewska-Rybicka, Jan Kaczkowski, Krzysztofa Edward Skóra, Edward Borowski, Grzegorz Leon Kurkiewicz, Henryk Kleinzeller, Władysław Jackiewicz, Stefan Iżyłowski, Józefa Sławucka, Stefan Figlarowicz, Romana Cielątkowska, Tomasz Bedyński  Maga Kunicka-Paszkiewicz, Andrzej Grzyb oraz Andrzej Wajda. 
Organizatorzy na wspomnienia o zmarłych zapraszają gdańszczan oraz turystów przebywających na jesiennych wczasach nad morzem w Trójmieście. 

Pomorskie zaduszki w Gdańsku

Zobacz pozostałe Aktualności

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.