Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Noworoczna kąpiel "morsów" w morzu

Ponad 100 gdańskich "morsów" kąpielą w Zatoce Gdańskiej na plaży w Gdańsku-Jelitkowie powitało nadejście Nowego Roku

 Od 42 lat  najstarszy w Polsce Gdański Klub Morsów celebruje w ten sposób Nowy Rok. Zgodnie z wieloletnim zwyczajem, część "morsów" weszła do wody w przebraniach karnawałowych - był m.in. pirat i król mórz Neptun. Nie zabrakło też kolorowych kapeluszy i peruk. Na piasku rozpalono ognisko, a o niedawnych świętach Bożego Narodzenia przypominała ustawiona przez "morsów” na plaży choinka. Są oni zahartowani, a efekt hartowania organizmu zachodzi zawsze, kiedy temperatura wody jest poniżej 10 stopni Celsjusza. Idealna aura dla kąpieli zimnowodnych to temperatura minus pięć stopni Celsjusza powietrza i wody jeden na plusie. Po obowiązkowej, wcześniejszej rozgrzewce, woda na początku szczypie ciało. A po drugim wejściu, to woda wręcz już parzy i skóra robi się czerwona. Podczas tegorocznej kąpieli temperatura powietrza wynosiła ok. pięciu stopni Celsjusza.
 Gdański Klub Morsów istnieje od 1975r i jest najstarszą w Polsce tego typu organizacją i zrzesza około 400 osób. Najmłodszym członkiem Gdańskiego Klubu Morsów jest pięcioletnie dziecko, a najstarszym kobieta w wieku 92 lat.
"Morsy" kąpią się w morzu od pierwszej niedzieli października do ostatniej niedzieli kwietnia, a niektórzy robią to prawie codziennie. Jednorazowe wejście do wody, w zależności od pogody, trwa od kilkudziesięciu sekund do trzech minut.

Noworoczna kąpiel "morsów" w morzu

Zobacz pozostałe Aktualności

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.