Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Jezioro Turkusowe atrakcją turystyczną nad morzem

Jezioro Turkusowe w Wapnicy jest najbardziej urokliwym miejscem ze wszystkich miejsc na terenie Wolińskiego Parku Narodowego i jest chętnie odwiedzane jest przez turystów wypoczywających nad morzem w  Międzyzdrojach, Świnoujściu i Dziwnowie. W przeciwieństwie do innych jezior leżących nad morzem, jezioro Turkusowe jest tworem sztucznym. Powstało w miejscu wydobywania kredy na potrzeby fabryki cementu portlandzkiego Johanna Quistorpa w pobliskim Lubiniu. Sama kopalnia odkrywkowa kredy czynna była do lat 50-tych XX wieku. Wyrobisko stopniowo wypełniało się wodą i koszty jej wypompowywania stawały się nieopłacalne.

Jezioro położone jest na wysokości 2,6 m n.p.m. Głębokość jeziora wynosi około 21 m. Dno jeziora leży 18 m poniżej poziomu morza. Jest to zjawisko tzw. kryptodepresji. Turkusowy kolor jezioro zawdzięcza tlenkom wapnia na dnie jeziora.
Zachęcamy osoby wypoczywające  nad morzem w miejscowościach turystycznych województwa Zachodniopomorskiego do odwiedzenia jakże urokliwego jeziora Turkusowego

Zobacz pozostałe Atrakcje

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.