Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Nadmorska kolej wąskotorowa

1 maja 2015 r. rusza ponownie na tory jedna z największych nadmorskich atrakcji Nadmorska kolej wąskotorowa.

Już w ten weekend rozpoczął się kolejny sezon przewozowy Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. Rewalska wąskotorówka wyruszyła w trasę pod skrzydłami gminnej spółki przewozowej, by wozić mieszkańców miejscowości nadmorskich oraz urlopowiczów przebywających nad morzem po nadmorskich okolicach.

Początek rewalskiej wąskotorówki sięga 1896 roku, gdy po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. Pierwotnie kolej poruszała się po torach o rozstawie 750 mm, dopiero w 1912 r. poszerzono rozstaw szyn do 1000 mm, co znacznie usprawniło transport towarowy pomiędzy Gryficami i Niechorzem. Rozwój kolei na początku XX wieku przyczynił się do rozwoju gospodarki regionu Pomorza Zachodniego.
Po wojnie transport kolejowy przestał być opłacalny, rolę tę przejął transport samochodowy.
Zaczęło brakować funduszy na inwestycję w infrastrukturę i tabor wąskotorowy, przez co  zaczęły ulegać stopniowej dewastacji.
Aby zapobiec całkowitemu zniszczeniu Gryficka Kolej Dojazdowa została wpisana 11 maja 1995 r. do rejestru zabytków. Sytuacja ta nie zmieniła jednak złej kondycji Gryfickiej Kolei Dojazdowej i gdy w latach 90-tych utrzymanie linii kolejowej Gryfice-Trzebiatów przestało się opłacać, PKP postanowiły pozbyć się wąskotorówki. Dopiero . 29 maja 2002 r. wąskotorówka powróciła na tory, tym razem już jako własność gminy Rewal.

Nowe perspektywy  i szanse rozwoju dla kolejki otworzyły się dopiero w 2004 r. po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, gdy gmina Rewal, przy współpracy z Zachodniopomorskim Urzędem Marszałkowskim wystąpiła o dotacje unijne i przystąpiła do jednej z największych inwestycji ostatnich lat - rewitalizacji Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej.

W ramach prac rewitalizacyjnych zmodernizowano starą linię kolejową o długości 10 km na trasie Trzęsacz-Pogorzelica. Odnowiono też tabor kolejowy: stare wagony zostały odrestaurowane i wyposażone w ogrzewanie i nowoczesne toalety. Lokomotywy i wagony otrzymały nowe barwy. Ponadto wyremontowano zabytkowe budynki dworcowe i wybudowano 3 nowe dworce.

W 2013 r. na mocy uchwały Rady Gminy Rewal powołano spółkę Nadmorska Kolej Wąskotorowa z siedzibą w Pogorzelicy. Spółka jest obecnie operatorem przewozów koleją wąskotorowa na trasie Gryfice-Pogorzelica.

Nadmorska kolej wąskotorowa

Zobacz pozostałe Aktualności

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.