Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Gardna Wielka – wieś z długą historią

Być w województwie pomorskim i nie odwiedzić niewielkiej, słowińskiej wsi jaką jest Gardna Wielka, to ogromny grzech i poważne turystyczne niedopatrzenie. Garna Wielka to miejsce magiczne i urocze. Spokój tej rybackiej wsi koi skołatane nerwy i pozwala się odprężyć. Piękne okolice pozwalają nacieszyć oko. Warto tu przyjechać i choć na chwilę zapomnieć o całym świecie.

Gardna Wielka to niewielka wieś letniskowa położona w powiecie słupskim (w gminie Smołdzino) na Wybrzeżu Słowińskim. Ogromną, turystyczną zaletą tego miejsca jest bliskość do jeziora Gardno, nad którym położona jest wioska. Gardna Wielka choć ma wielowiekowe tradycje rybackie, to od wielu lat cieszy się także dużym zainteresowaniem wśród turystów, którzy zakochali się w tutejszych ośrodkach wypoczynkowych. Słyną one z niezwykłej gościnności i przyjaznej atmosfery. Tutejsze okolice to piękne lasy i łąki, czyste powietrze, bogactwo przyrody. Wszystko to zachęca do długich wędrówek lub rowerowych przejażdżek. Ci nieco bardziej ciekawscy turyści, którzy stawiają na zwiedzanie, mogą odwiedzić piękny gotycki (częściowo neogotycki) kościół parafialny pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, który został zbudowany w XV wieku. Jak podają źródła historyczne kościół ulokowano na miejscu jeszcze starszej kaplicy, wzniesionej prawdopodobnie w XIII wieku (także z XIII wieku pochodzą pierwsze informacje o istnieniu tejże wsi). Pewną przebudowę kościoła parafialnego poczyniono w XVII wieku, a później w 1842 roku. Pewną ciekawostką jest fakt, iż do 1845 roku w kościele msze święte odprawiane były w języku kaszubskim. Dziś to prawdziwa wizytówka tej niewielkiej wsi. Wygląd kościoła doceniają zarówno tutejsi mieszkańcy, jak i przybywający tu goście i turyści. A na placu przy kościele znajdziemy zabytkowe płyty nagrobkowe z częściowo zatartymi napisami. Historycy szacują, że mogły powstać nawet w XVI wieku.

Wśród zabytkowych obiektów, Gardna Wielka może pochwalić się także domami z przełomu XIX i XX wieku. Te zabytkowe budynki mieszkalne pokazują jak wyglądało budownictwo w Polsce ponad sto lat temu. Wioska pewnie mogłaby pochwalić się dzisiaj wieloma innymi zabytkami, gdyby nie wielki pożar, jaki w 1912 roku dotknął to miejsce. Zniszczeniu uległo wówczas wiele obiektów i budynków.

Gardna Wielka położona jest nad jeziorem Gardno. Jeśli zdecydujemy się odwiedzić to jezioro, koniecznie odwiedźmy wielki głaz, zwany także Diabelskim Kamieniem. Można również spędzić czas na Wyspie Kamiennej. Co więcej, w pobliżu znajduje się także rezerwat lęgowy kormoranów i mew srebrzystych, co jest niewątpliwą atrakcją dla wszystkich miłośników ptaków. Od kilku lat jezioro Gardno to także miejsce chętnie odwiedzane przez sportowców. Przybywają tu miłośnicy żeglarstwa i windsurfingu. Warto dodać, że na jeziorze tym do dziś odbywają się regularne połowy ryb.

Gardna Wielka to zatem miejsce, które odwiedzić warto z wielu powodów. Niezapomniane widoki, a także swoista dzikość tamtejszych terenów sprawią, że każdy będzie mógł naładować się pozytywną energią. Tamtejsze ośrodki wypoczynkowe to natomiast miejsca, w których poczujemy się jak w domu. Wioska skrywa wielowiekową tradycję, z którą bez problemu odkryją nawet ci mniej wytrawni turyści. Jest miło, spokojnie i urokliwe.

Zobacz pozostałe Atrakcje

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.