Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Joga nad morzem

Joga to skupienie, koncentracja, poszukiwanie harmonii, praca nad sobą, trening, medytacja, odnalezienie spokoju, wyciszenie, relaks... 

Kiedy jogę połączymy z pobytem nad morzem, szumem morskich fal, czasem spędzonym na plaży, to okazuje się, że odnajdujemy rozwiązanie idealne. Joga nad morzem to świetny pomysł.

Od dawna przekonują o tym prawdziwi specjaliści od jogi, którzy zachęcają innych, aby właśnie na piaszczystej plaży rozpocząć swoją przygodę z jogą. A czymże jest rzeczona joga? Jedna z najczęściej powtarzanych definicji mówi nam, że joga to jeden z systemów filozofii indyjskiej. Joga koncentruje się przede wszystkim na związkach zachodzących pomiędzy ciałem a umysłem. To dzięki odpowiedniemu treningowi ciała, ascetycznemu trybowi życia, medytację, wyćwiczoną dyscyplinę duchową, dbałości o przestrzeganie zasad etycznych i moralnych – i wszystkim innym wartościom zapisanym w pojmowaniu jogi – człowiek ma szansę poznać naturę otaczającej go rzeczywistości. Dla większości Europejczyków joga nie jest jednak aż tak złożonym tworem. Częściej kojarzymy ją z ludźmi wykonującymi określone ćwiczenia na kolorowych mata. Mowa tu o szczególnie rozwiniętej jednej z jej gałęzi zwanej hatha-joga. To właściwie najbardziej znana mieszkańcom krajów Zachodnich forma indyjskiej jogi. Hatha-joga skupia się przede wszystkim na pozycjach ciała, kontroli oddechu oraz na procesach oczyszczających.

Jednak, bez względu na to czy próbujemy się zmierzyć ze wszystkimi, często złożonymi elementami jogi, czy raczej decydujemy się na poświęcenie uwagi jej odmianie, jaką jest hatha -joga, to dobrze pomyśleć o tym, aby zacząć się nią zajmować w komfortowych i sprzyjających warunkach. Takie właśnie są nadmorskie okoliczności przyrody. To tu łatwiej jest spojrzeć na świat z dystansem, wyluzować się, ale też wyciszyć, wsłuchać we własne potrzeby i myśli, dać upust wszystkim emocjom, odciąć się od codziennego życia w pośpiechu i biegu, nauczyć się relaksować, oczyszczać umysł, medytować, wyciszać się. Nic więc dziwnego, że coraz częściej nad morzem i w okolicy nadbałtyckich miejscowości powstają szkoły i ośrodki jogi (są już takie miejsca między innymi w Poddąbiu, Łukęcinie, Dębinie, Orzechowie Morskim). Oferty te są bardzo zróżnicowane. Jedni chcą uczyć podstaw jogi, inni zapraszają tych, którzy mieli już do czynienia w swoim życiu z tą filozofią. Często takim propozycjom towarzyszą dodatkowe zachęty: specjalistyczne warsztaty, zajęcia kulinarne (chociażby kursy kuchni wegetariańskiej), ćwiczenia grupowe bądź indywidualne, konsultacje z doświadczonymi instruktorami i trenerami jogi, poszerzone opcje zajęć. Wybrać możemy zarówno kilkudniowe jak i kilkutygodniowe turnusy, podczas których to joga będzie motywem przewodnim. Podczas takiego „wypoczynku z jogą” dowiemy się nad czym musimy jeszcze popracować, na czym się skupić, czego joga może nas nauczyć w codziennym życiu. Z takiego turnusu wrócimy nie tylko wypoczęci, ale i nabierzemy dystansu do otaczającego świata i wszelkich problemów, nauczymy się nowych technik relaksacyjnych, spojrzymy na nasze życie z zupełnie innej perspektywy, a przy okazji naładujemy się pozytywną energią i ochotą do działania. Upragniony spokój da nam również świeże nadmorskie powietrze, spokój panujący nad Bałtykiem i piękne widoki, którymi nacieszyć będziemy mogli w tych stronach nasze oczy. 

Dla kogo jest joga? Zdecydowanie i definitywnie: dla każdego! Mogą się nią zajmować młode osoby, poszukujące w życiu chwil wytchnienia i spokoju, ale też osoby starsze, seniorzy, którzy dopiero na emeryturze znaleźli chwilę na realizację własnych pragnień i marzeń. Joga to także znakomita forma relaksu dla kobiet w ciąży, młodzieży i dzieci, młodych rodziców, sportowców... Czyli dla wszystkich, którzy chcą zadbać jednako o swoje ciało i umysł.

Jeśli więc zdecydujemy się na rozpoczęcie przygody z jogą (lub jej kontynuowanie) – koniecznie pomyślmy o tym, aby tę przygodę spędzić nad polskim morzem. Zapowiada się wspaniała zabawa! 

Joga nad morzem

Zobacz pozostałe Aktualności

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.