Wczasy nad morzem
Obiekty noclegowe nad Bałtykiem

:: Usteckie bunkry – niezapomnianą, turystyczną atrakcją

Ustka, jako miasteczko turystyczne ma wiele powodów do dumy. Jednym z nich są bunkry Blüchera. Jedno jest pewne to atrakcja dla turystów w każdym wieku. Odnajdą się tu zarazem miłośnicy i pasjonaci bunkrów i starych twierdz, jak wszyscy ci, którzy zwyczajnie lubią szukać nietypowych wrażeń i podróżniczych atrakcji. Warto już dziś zaplanować sobie czas i odwiedzić to miejsce.

Park Historii i Rozrywki Twierdza Ustka to wprost idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią niezwykłe i nietuzinkowe miejsca. Twierdza pozwala turystom (ale również okolicznym mieszkańcom) dotrzeć do interesujących fragmentów usteckiej historii.

Obecnie odwiedzenie Bunkrów Blüchera to żaden problem. Niedawno powstała kładka, która łączy zachodnią i wschodnią część Ustki, przez pozwala turystom bez żadnych trudności dostać się szybko i wygodnie. Modernistyczną kładką, której otwarcie odbyło się rok temu, poruszać mogą się piesi, a także pojazdy uprzywilejowane, jak radiowóz policji, czy karetka pogotowia. Oficjalne otwarcie kładki odbyło się 19 grudnia minionego roku, dla mieszkańców Ustki było to ważne wydarzenie.

Twierdza Ustka to kompleks niemieckich bunkrów, które powstały w latach trzydziestych w XX wieku. W tej chwili bunkry można zwiedzać jedynie z zewnątrz. Okresowo udostępnia się także do zwiedzania podziemia. Wszystko dzięki intensywnej pracy Wydziału Promocji Urzędu Miasta w Ustce oraz Stowarzyszenia Miłośników Fortyfikacji. Położone są w pobliżu centrum (nieopodal zachodniego falochronu portowego).

Warto w tym miejscu przypomnieć historię usteckich działobitni. Powstały one niedługo przed wybuchem wojny. Przed 1939 rokiem Niemcy obawiali się polskiego desantu pod Ustką, dlatego krótko przed wybuchem drugiej wojny światowej (około 1938 roku) zbudowali jedną czterodziałową baterię o kalibrze 105 mm, a niedługo potem, bo już wiosną 1939 roku, zbudowano kolejną, jeszcze potężniejszą. Instalacje te były częścią linii fortyfikacyjnej najbardziej wysuniętą na północ. W latach późniejszych zaczęto określać je mianem Wała Pomorskiego. To co dziś dla miłośników historii i fortyfikacji wydaje się najbardziej interesujące, to fakt, iż działobitnie połączono podziemiami. W pomieszczeniach tych przebywać mogło około pięćdziesięciu żołnierzy. Nazwa Baterii pochodzi od nazwiska feldmarszałka Blüchera, który patronował słupskiemu pułkowi kawalerii.

Trudno mówić o usteckiej twierdzy, nie wspominając ani słowa o Dziewiątej Baterii Artylerii Stałej BAS. W czasie zimnej wojny była ważnym elementem obrony przed desantem przeciwnika na terenie Ustki. Źródła historyczne podają, że powstała pod koniec 1949 roku. Był to czas kiedy w Związku Radzieckim dokonano zakupu dwunastu morskich dział kalibru 130 mm, które trafiły między innymi do Ustki. Nazywały się „Staliniec”. Artyleryjskie stanowiska położone zostały na wydmowym, zalesionym grzbiecie, który ciągnie się wzdłuż plaży (pierwszy od strony morza). Od wschodniej strony, w odległości jakiś trzech kilometrów, armia niemiecka postawiła, wspomnianą już, Baterię Blüchera.

Na początku lat pięćdziesiątych minionego wieku planowano stworzenie jedenastu baterii artylerii nadbrzeżnej. Większość z nich miała być wyposażona w działa kalibru 130 mm, a także działa kalibru 152 mm i 100 mm. Inwestycja ta była jedną z największych i najdroższych projektów zbrojeniowych, jakich podjęło się Ludowe Wojsko Polskie. Kilkanaście lat później okazało się jednak, że nie udało się zrealizować wielkich i wiele obiecujących planów. W połowie lat siedemdziesiątych Dziewiąta Bateria Artylerii Stałej została zlikwidowana. Podobnie zresztą, jak wiele innych tego typu jednostek znajdujących się w Polsce. „Stalińce” niedługo później przestały być poddawane konserwacji. W 1994 roku podjęto decyzję o rozebraniu ich i wywiezieniu na złom. Pozostały jedynie żelbetowe budowle, które do dziś frapują i interesują turystów.

Twierdza Ustka to nie tylko poniemieckie Bunkry Blüchera, ale także ogródek artyleryjski, kiermasz militarny, bezpieczna strzelnica (w której postrzelać można z broni pneumatycznej), czy smakowita kuchnia polowa, która zaspokoi kulinarne każdego zdobywcę niesamowitych przygód. Osoby, które zdecydują się odwiedzić kiermasz militarny mogą nabyć wojskowy strój lub obuwie, a także hełmy, plecaki, menażki, manierki i wiele innych. Co ciekawe wiele z tych artykułów pochodzi z magazynów Agencji Mienia Wojskowego.

Park Historii i Rozrywki Twierdza Ustka czynny jest każdego dnia od godziny 10 do 16. Samodzielne zwiedzanie nadziemnej części baterii to zdecydowanie niewielki koszt, bo wynosi jedynie 3 złote. Jeśli chcemy zobaczyć część nadziemną oraz zajrzeć do podziemi (również samodzielnie) zapłacimy za bilet ulgowy i normalny odpowiednio 5 i 10 złotych. Możemy także odwiedzić część naziemną oraz słynne podziemia, korzystając z pomocy przewodnika, który oprowadzać nas będzie po tych miejscach w historycznym przebraniu. To na pewno doda wycieczce niezwykłego, historycznego uroku.

Bilet normalny za takie zwiedzanie kosztuje 16 zł, a normalny 8.

Zobacz pozostałe Atrakcje

Wybierz ofertę:
Miasto
Typ
Nasze Oferty

Zobacz wszystkie oferty - Wczasy »
Newsletter
Chcą Państwo otrzymywać informacje o nowościach w serwisie? Proszę się zapisać do newslettera.